HOUBY BUDOUCNOSTI

JAK ROSTOU HOUBY

DOKUMENTY

Houby, houby, houby

Co to je droga: Lysohlávky (psilocybin, psilocin)

Jak houby stvořily náš svět

N. Geographic - Království lesa - houby

Mykorhiza: co spojuje houby a rostliny

PĚSTOVÁNÍ HUB

PAUL STAMETS

Stamets připisuje svému zesnulému bratrovi Johnovi stimulaci zájmu o mykologii  a studoval mykologii jako vysokoškolský student. Vzhledem k tomu, že nemá žádné akademické vzdělání vyšší než bakalářský titul, je Stamets převážně samouk v oboru mykologie. Paul Stamets obdržel ocenění Ambasador vynálezu (2014-2015) od Americké asociace pro rozvoj vědy (AAAS).

MYKOLOGIE A HOUBY JAKO LÉKY (0:49:54)

JAK HOUBY ZACHRAŇUJÍ VČELY (0:26:19)

LÉČIVÉ HOUBY POMÁHAJÍ PŘI LÉČBĚ RAKOVINY (0:02:48)

HOUBY JAKO TÉMA NA TEDx

5 Mushrooms to Make You Love Fungi | Meredith Keppel | TEDxHerndon

Houby jsou víc než jen plodnice, které vidíme, a dělají víc, než jsme si kdy dokázali představit. Tento údajně jednoduchý organismus je všude a podílí se na všem. Zde je pět konkrétních příkladů hub a přesně to, co dokážou. Od léčby rakoviny až po rozbíjení plastů mohou houby zachraňovat svět.

Vášeň Meredith Keppel pro vědu o životním prostředí začala jedno léto v jižní Virginii v Nature Camp. Zde objevila vášeň pro přírodu a houby, které ji vedly k tomu, aby strávila semestr druhého ročníku v Maine v intenzivní dívčí škole pro námořní vědu. Zatímco tam prováděla výzkum populační genetiky paralytického fytoplanktonu pro ministerstvo mořských zdrojů v Maine. Meredith se také dobrovolně přihlásila do řady místních organizací, včetně Loudoun Habitat for Humanity, Herndon Environmental Network, Runnymeade Park a Goose Creek Association. Kromě toho hovořila o houbách v mnoha místních zahradních klubech a byla řečníkem loňské lednové Zelené snídaně, kterou pořádá oblast ochrany půdy a vody v severní Virginii. Mezi její plány do budoucna patří studium vědy o životním prostředí a udržitelnosti. 


The Future and Fungi | Ben Sharp | TEDxPerth

Mohla by být houba vážným strukturálním materiálem pro 21. století? Ben Sharp vyvíjí výrobní techniky a aplikace pro houby, které by mohly poskytnout silné, lehké, nehořlavé a ekologické materiály pro domy, automobily, obaly a další... Ben Sharp je vášnivý na průsečíku vědy, inovací a podnikání. Nedávno založil Mycovative, malý biotechnologický startup v Perthu, který zkoumá potenciál, který mají houby jako bioremediatory a biomateriály. Vyzývá mladé vědce, aby se vydali méně konvenční cestou a prozkoumali podnikatelské aktivity využívající vědecké zázemí. 


Foraging for mushrooms and reconnecting with our food | Walker Cammack | TEDxConnecticutCollege

Cammack hovoří o tom, co se o jídle naučil jako profesionální hledač hub. Walker Cammack je studentem oboru životního prostředí a etnobotaniky na Connecticut College. Vyrůstal v Baltimoru, ale svůj volný čas tráví venku, ať už je to turistika na Aljašce, rybaření ve východních Spojených státech nebo shánění divokých hub na severovýchodě. Walker tráví léta v Adirondacks, kde prodává divoké houby a další krmené ingredience kuchařům. V nadcházejícím létě plánuje založit svoji společnost pro divoká jídla Walker's Goods From The Woods. 


Fungi matter | Dr. Demetra Kandalepas | TEDxLSU

Ekolog mokřadů, který studuje houby, Dr. Kandalepas nás vezme na promyšlenou a odhalující cestu světem hub a popisuje různé formy a jejich užitečnost pro svět kolem nás. V duchu myšlenek, které stojí za to šířit.


Foraging for Mushrooms | Tim Gerlitz | TEDxCoeurdalene

Tim vás seznámí s hledáním lesů pro lesní houby. Hledání potravy kombinuje fyzickou aktivitu, intelektuální stimulaci a konečnou odměnu za to, že si na stůl přinesete lahodné jedlé houby. S využitím mnoha fotografií, osobních příběhů a humoru je tato přednáška průvodcem pro začátečníky při hledání hub. Tim Gerlitz je dlouholetým členem Mykologické společnosti Severní Idaho. Absolvoval mnoho workshopů po celém regionu a seznámil stovky lidí s hledáním divokých hub. Tim je vášnivým batůžkářem a turistem a nejprve si zamiloval houby, když žil v Německu počátkem 80. let. 


How to Be a Fungi, Mushroom Talk From a Fun Guy | Thomas DiJulio | TEDxCPP

Máte rádi houby? Záliba  Thomase DiJulioho  a uznání přírodního světa pramení z jeho dětství. Túry se svým otcem a fascinace světem hub ho inspirovaly k tomu, aby sbíral houby. Mimo školu a shánění potravy si Thomas užívá vaření, hraní na kytaru a pěší turistiku. Mám tohoto koníčka, který mě velmi nadchl a myslím, že tebe taky!

SBĚR HUB V ZIMĚ