Zemřel polský miliardář, který zbohatl na pěstování hub

24.02.2021

Na jihu Polska havaroval vrtulník, při pádu zahynul osmdesátiletý podnikatel Karol Kania, zakladatel a majitel firmy, patřící v Evropě mezi největší výrobce substrátu pro pěstování hub. Jeho jmění bylo před pěti lety odhadnuto v přepočtu na necelé 3 miliardy korun.

O nehodě informovala televize TVN 24.

Spolu s podnikatelem zahynul i pilot vrtulníku, který patřil k dlouholetým zaměstnancům společnosti Karol Kania a synové, dodala stanice s odvoláním na oznámení firmy na Facebooku.

První pěstírnu žampionů, kde se zároveň vyráběl substrát, otevřel Kania již v roce 1967. V současnosti má firma okolo 500 zaměstnanců a každým rokem vyrobí na 320 000 tun substrátu, na kterém se vypěstuje okolo 130 milionů kilogramů hub.

Časopis Forbes před pěti lety odhadl majetek zakladatele firmy na 490 milionů zlotých (asi 2,8 miliardy Kč podle aktuálního kurzu), což stačilo na 63. příčku na žebříčku nejbohatších Poláků. Společnost od roku 2001 vede syn Maciej Kania.

Soukromý vrtulník typu Bell 429 se zřítil o úterní noci v lese u Pszczyny. Pilot a Kania, kteří seděli vpředu, zahynuli na místě, další dva cestující - žena a muž - byli s to opustit vrtulník vlastními silami. Byli hospitalizováni se zlomeninami, ale nejsou v ohrožení života. Příčiny nehody vyšetřuje prokuratura a letecká inspekce, dodala TVN 24.

Zdroj: www.idnes.cz