Vědci objevili v Číně 630 milionů let staré fosílie hub
Vědci z Číny a Spojených států objevili fosilní houby staré 630 milionů let v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny.
Toto je nejstarší fosilní důkaz suchozemských hub, který kdy byl nalezen, což naznačuje, že předkové hub, včetně kvasinek, plísní a hub, kolonizovali zemi asi o 200 milionů let dříve, než se myslelo.
Studie vedená vědci z Čínské akademie věd a Virginia Tech byla zveřejněna minulý měsíc v časopise Nature Communications.
Spoluautor Pang Ke, docent na akademii v Nanjing Institute of Geology and Palaeontology, uvedl, že fosilie byly nalezeny ve dvou dolostonových krasových jeskyních. Vědci shromáždili 20 vzorků obsahujících tisíce drobných vláken podobných vláknům, z nichž každý byl tenčí než vlas.
Předchozí nejstarší záznamy suchozemských hub objevené ve Skotsku ukázaly, že houby se objevily přibližně před 410 miliony let. "Nový objev rekalibruje časovou osu, kdy organismus kolonizoval zemi," řekl Pang ve středu Xinhuovi.
"Vývoj vody k zemi je důležitým bodem obratu v historii života a houby byly průkopníky. Neuvěřitelných 630 milionů let starých suchozemských hub je o více než 100 milionů let starších než nejstarší suchozemské rostliny," zdůraznil Pang důležitost objevu ve vývoji života na Zemi.