Společnost Guseppe končí kvůli larvám výrobu houbové pizzy

20.07.2007

Pizzu se smrkovými hříbky už společnost Guseppe z Rokytnice v Orlických horách vyrábět nebude. Rozhodla se tak poté, co potravinářská inspekce našla v několika výrobcích larvy hmyzu. Distribuci závadné pizzy společnost zastavila včera a následně ji stáhla z obchodů. 

Pizzu s hřiby začala společnost vyrábět loni jako nový produkt. Podle ředitele firmy Guseppe Jiřího Vlčka se chyba stala na straně dodavatelů zmražených hřibů.

"Stalo se to tím, že naši subdodavatelé těchto hřibů z Francie a z Polska nedodrželi specifikace, které s nimi máme podepsány, a dodali nám hřiby kontaminované larvami hmyzu," řekl Radiožurnálu Vlček. Že by za výskytem červů v dodaných houbách stála konkurence, označil za spekulaci.

Larvy hmyzu mohou obsahovat pizzy s označením Guseppe pizzeria funghi s daty spotřeby 26. února 2008, 23.dubna 2008 a 5. června 2008. Celkem firma vyrobila asi 22.000 kusů této pizzy, z nichž 12.000 se dostalo do distribuce a 9900 bylo ještě ve skladech firmy.

Výrobek by podle Vlčka zdraví lidí neměl ohrozit. Lidé, kteří si pizzu koupili, mají kontaktovat zákaznické centrum firmy, které s nimi následně vyřídí reklamaci a dohodne kompenzaci. Pizzy stažené z obchodů a ze skladu firmy zlikviduje kafilerie v Žichlínku na Orlickoústecku. Škody Vlček odhadl do půl milionu korun.

Guseppe založili v roce 1993 dva čeští společníci a v roce 1995 firma zahájila v závodě v Rokytnici výrobu hluboce zmrazené pizzy. V roce 1998 firmu koupil norský koncern Orkla, který do závodu investoval asi půl miliardy korun. V současnosti má Guseppe na českém trhu se značkovou mraženou pizzou podíl 23 procent, měsíčně vyrobí asi jeden milion kusů pizzy.