Psilocybin poskytuje antidepresivní účinky několik let

30.09.2020

Jedna dávka psilocybinu , sloučeniny nalezené v psychedelických houbách (lysohlávkávh) , může mít za následek "významné zlepšení" při snižování stresu a úzkosti u pacientů s rakovinou až pět let po podání, tvrdí nová studie.

Výzkumný tým na Lékařské fakultě univerzity v New Yorku , který sledoval významnou studii psilocybinu z roku 2016, zjistil, že ve spojení s psychoterapií došlo u pacientů s rakovinou ke zlepšení emočního a existenčního utrpení.

V dřívější studii tým uvedl, že užívání psilocybinu vedlo k "okamžitému, podstatnému a trvalému zlepšení úzkosti a deprese a vedlo ke snížení demoralizace a beznaděje spojené s rakovinou, zlepšení duchovní pohody a zvýšení kvality života".

Po následném posouzení, o šest a půl měsíce později, byl psilocybin spojován s "přetrvávajícími účinky proti úzkosti a antidepresivy".

"Účastníci v drtivé většině (71 až 100 procent) připsali pozitivní životní změny terapeutické zkušenosti s psilocybinem a hodnotili ji mezi osobně nejvýznamnější a duchovně nejvýznamnější zkušenosti jejich života," uvedli vědci.

"Kromě poznatků z 50. let 20. století naše zjištění silně naznačují, že léčba psilocybinem je slibným prostředkem ke zlepšení emocionální, psychologické a duchovní pohody pacientů s život ohrožující rakovinou," uvedl hlavní vyšetřovatel studie z roku 2016, Dr. Stephen Ross.

"Tento přístup má potenciál vyvolat změnu paradigmatu v psychologické a existenciální péči o pacienty s rakovinou, zejména s pacienty s terminálním onemocněním."

Vědci uvedli, že psilocybin by se mohl stát užitečným nástrojem pro zvýšení účinnosti psychoterapie a pro konečné zmírnění těchto příznaků.

Přestože přesné mechanismy nejsou plně pochopeny, vědci se domnívají, že lék může zvýšit flexibilitu a vnímavost mozku k novým myšlenkám a myšlenkovým vzorům. Předchozí výzkum navíc naznačuje, že lék se zaměřuje na síť mozku, síť výchozího režimu, která se aktivuje, když se zapojíme do sebereflexe a putování myslí, a která pomůže vytvořit náš smysl pro sebe a smysl pro koherentní narativní identitu.

U pacientů s úzkostí a depresí se tato síť stává hyperaktivní. Zdá se, že psilocybin akutně mění aktivitu v této síti a pomáhá lidem zaujmout širší pohled na jejich chování a životy. 

Jedná se o nejdelší studii na zkoumání účinků psilocybinu na psychiatrické potíže spojené s rakovinou, říkají autoři.

"Tyto výsledky mohou osvětlit, jak pozitivní účinky jedné dávky psilocybinu přetrvávají tak dlouho," uvedla Gabby Agin-Liebes, hlavní autorka dlouhodobé následné studie.

"Zdá se, že droga usnadňuje hluboký a smysluplný zážitek, který člověku zůstává a může zásadně změnit jeho myšlení a výhled," řekla.

Výzkum je zveřejněn v v Journal of Psychopharmacology.