Nový druh vražedné houby

24.04.2010

Cryptococcus gattii 

Z amerického Oregonu se do okolních států zřejmě začíná šířit nedávno objevený druh vysoce virulentní houby, která si už vyžádala životy šesti lidí. 

Nový druh je blízce příbuzný houbě Cryptococcus gattii, která byla v roce 1999 identifikována ve Vancouveru. Tento kmen houby (VGIIa) infikoval 218 lidí, z nichž 19 zemřelo. Nová verze houby z Oregonu (VGIIc) je zřejmě mnohem virulentnější, protože od roku 2005 stačila zahubit 6 z 21 nakažených lidí. Oba kmeny tvoří spóry, které po vdechnutí do plic vyvolávají příznaky podobné zápalu plic. Jiné kmeny Cryptococcus gattii, které známe z Austrálie, Jižní Ameriky a Afriky, jsou obecně považovány za mnohem méně virulentní.

Smrtící houbové infekce obvykle ohrožují především pacienty, kteří mají imunitní systém utlumený imunosupresivy nebo jsou HIV pozitivní. Oregonský kmen budí obavy především proto, že může ohrozit i zcela zdravé lidi s normálně fungujícím imunitním systémem. V současné době se zřejmě šíří také do okolních států, především do Kalifornie a Britské Kolumbie. Navzdory vysoké virulenci - v laboratorních testech hynulo 100 % myší, které vdechly spóry - je ale šance nakazit se celkem nízká. Kmen VGIIa je hojný na většině území Vancouveru, což znamená, že většina z jeho 750 000 obyvatel se s houbou musela setkat, ale neměla žádné příznaky onemocnění.

Vědci teď řeší jak otázku individuální vnímavosti nakažených pacientů, tak původ nového kmene houby. Domnívají se, že mohl vzniknout rekombinací mezi virulentním kmenem a některým z jeho méně "útočných" příbuzných. Houba Cryptococcus gattii se vyskytuje také v tropech, takže není vyloučeno, že se na vzniku nového patogenního kmenu se podepsalo také měnící se prostředí.