Mykologové našli v Podyjí vzácnou muchomůrku známou ze Středomoří

13.06.2020

Muchomůrka Vittadiniho 

(Amanita Vittadini)

NALEZIŠTĚ V ČR

2020 Národní park pod Dyjí

2019 Ústí nad Labem

2019 Dlouhý vrch

2018 Praha Braník

Mykologové našli letos na jaře v Národním parku Podyjí vůbec poprvé kriticky ohroženou muchomůrku Vittadiniho (Amanita Vittadini). Potvrzených nálezů této teplomilné houby v Česku není mnoho, typická je totiž pro Středomoří. Správa národního parku to dnes uvedla na svém webu.

Vzácná muchomůrka se podobá některým druhům bedel, klobouk bývá široký klidně i 15 centimetrů. "Přestože je jedlá, muchomůrka Vittadiniho se ke konzumaci doporučit rozhodně nedá. Jednak neoplývá příjemnou vůní, takže ke sběru neláká, a navíc patří mezi kriticky ohrožené druhy zapsané ve vyhlášce i červeném seznamu hub," uvedl botanik Radomír Němec.

Na Znojemsku byla tato houba poprvé zdokumentována jedním ze zakladatelů národního parku Jaroslavem Krejčím už v roce 1975 v lese Hója u Božic. Pak ji v regionu 40 let nikdo nenalezl. Až v roce 2016 ji mykologové našli v okolí Jaroslavic a letos na území národního parku, kde dosud nikdy zaznamenána nebyla.

Zajímavé podle Němce je, že je to jediný druh muchomůrky v tuzemsku, který nevyhledává soužití s kořeny stromů a keřů. "Je možné ji nalézt zejména na člověkem ovlivněných stanovištích, jako jsou například okraje vinic, obcí nebo pastvin od konce jara do podzimu," uvedl Němec.

Muchomůrka nese jméno italského doktora a mykologa Carla Vittadiniho (1800-1865), který se muchomůrkami rodem Amanita zabýval.

Relativně suché Podyjí je pro houby velice rozmanitou základnou, jen v národním parku jich odborníci napočítali okolo 1400 druhů.


Vzácná muchomůrka rostoucí od časného léta do počátku pozdimu, ve světlých lesích, parcích či suchých trávnících. Teplomilný druh s těžištěm výskytu ve Středomoří, v posledních letech se v ČR šíří, a to zejména na člověkem ovlivněných stanovištích. Jediná muchomůrka v ČR, která nevytváří mykorhizu s kořeny dřevin. Uvedená v Červeném seznamu v kategorii CR (kriticky ohrožený druh) a vyhlášce MŽP č.395/1992 Sb. (kriticky ohrožený druh).