Houby mají nejrůznější léčivé účinky, říká mykolog
Inženýr Ivan Jablonský je mykolog působící na České zemědělské univerzitě. Sám si houby pěstuje, ale pro houbaření má pochopení. Co dělá s houbami sucho? Proč jsme vyhlášenými houbaři? A jak jsme na tom s pěstováním? Ptal se Jan Pokorný.
Sucho houbám neumožňuje růst, ale podhoubí má schopnost přežít. "Když po suchu přijdou deště, podhoubí se rychle zregeneruje. Kolem bažin vždy nějaké houby najdeme." Obecně ale v současnosti příliš nerostou. Ačkoli na podzim se opět zregenerují, bude to jen na krátkou dobu. "Chce to čas, aby podhoubí přijalo vodu," vysvětluje mykolog.
Na českou tradici houbaření poukazuje i množství obcí, které jsou po houbách pojmenovány. "Evropa je rozdělená na mykofobiky a mykofily. Nevím, z čeho to pochází, jestli lidé přežívali, když uměli houby nalézt. V západních zemích měli lidé k houbám negativní vztah - nikde nebyly a přes noc se objevily, což bylo něco velmi tajemného."
Pěstovat houby se lidé naučili náhodně. "Z Ameriky se dovezly melouny, ve Francii se daly do pařenišť založených koňským hnojem. A když se melouny sklidily, po čase se na hnoji začaly objevovat žampiony," vypráví pan Jablonský.
Přesto u nás před pěstováním převládá zvyk chodit na houby. "Češi nejedí houby, které si nenasbírají sami. Těžko je přesvědčíte, aby si je koupili v obchodě." Jak ale upozorňuje, houby mají nejrůznější léčivé účinky.
"Nejvíc jich má lesklokorka lesklá neboli reishi. Obsahuje látky, které mají výrazně protizánětlivé účinky, výtažky z této houby naleznete v kávě, pastách na zuby nebo pleťových přípravcích." Houby se nepoužívají při léčbě nemocí, ale je ideální užívat je jako prevenci.
Jak pěstují houby mravenci? Jaká jsou úskalí halucinogenních hub? A které houby jsou nejzdravější? Poslechněte si celý rozhovor.