Denver (USA) přestane trestat užívání halucinogenních hub

05.10.2020

(09.05.2019) V americkém Denveru přestanou stíhat užívání halucinogenních hub. Rozhodla o tom veřejnost v  referendu. Návrh prošel jen velmi těsně, pro bylo 50,6 procenta hlasujících. Denver se tak stane prvním městem v USA s liberálním přístupem k halucinogenním houbám. Nová pravidla však lysohlávky legalizují jen formálně. Technicky bude držení a užívání halucinogenních hub stále nelegální. Policisté ovšem dostali instrukce, aby řešení těchto přestupků dali nejnižší prioritu. Doslova tak norma "zakazuje městu utrácet prostředky na ukládání trestů".

Podle Kevina Matthewse, který kampaň za legalizaci lysohlávek zorganizoval, mu užívání halucinogenů "zachránilo život". Byl kadetem v americké vojenské akademii, dokud nebyl nucen odejít kvůli těžkým depresím. "Můj život se zhroutil," řekl Matthews pro americký zpravodajský server CNN. Po letech trápení pak podle svých slov objevil díky přátelům účinky psychoaktivních látek. "Pozitivní účinky mi vydržely několik týdnů," popsal. "Cítil jsem se osamělý, ale pak jsem kolem sebe uviděl lásku," uvedl.

Halucinogenní houby obsahují psychoaktivní látku psylocybin, která může vyvolat uvolněnou náladu, euforii a zkresluje smyslové vnímání. Uživatelé můžou jinak vnímat barvy nebo geometrické tvary. Často mají transcendentní zážitky. Stejně tak ale může být prožitek stresující a negativní. V posledních letech se psychiatrie vrací k testování terapeutických účinků této látky. Město Denver patří v oblasti legalizace omamných látek ve Spojených státech průkopníkem. Marihuana tam byla formálně legální už v roce 2005. Devět let před státem Colorado, ve kterém leží.