KLÍŠTĚ

Kdy je třeba věnovat klíšťatům zvýšenou pozornost

Období rizika je určeno sezónností aktivity klíšťat, která podle místních podmínek začíná v 2. polovině března a končí v 1. polovině listopadu. Vrchol aktivity je obvykle od května do července. Aktivita je ovlivňována průběhem povětrnostních změn. Český hydrometeorologický ústav v Komořanech proto připravuje v letní sezóně pro víkendové dni třístupňovou varovnou předpověď, která je k dispozici (spolu se stručným upozorněním na vhodná opatření) na internetových stránkách této instituce (https://www.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/ceska-republika/predpoved-aktivity-klistat).

Klíště obecné je malý parazit, který se živí sáním krve savců, plazů nebo ptáků. Infekčních chorob přenášených klíšťaty je celá  řada, pro člověka nejzávažnější a nejvýznamnější jsou dvě - lymeská borrelióza a klíšťová encefalitida. Ne všechna klíšťata jsou nakažená. Na druhou stranu pouhým okem nerozpoznáme, která jsou zdravá a která přenáší infekční choroby. 

Klíšťová encefalitida

  • V případě klíšťové encefalitidy může být nemoc přenesena velmi rychle. Virus klíšťové encefalitidy je ve slinách klíštěte, takže jakmile se klíště propiluje ke krevnímu oběhu, k přenosu viru dojde během několika minut.

Lymeská borrelióza

  • V případě lymeské borreliózy je k přenosu bakterií nutná doba přisátí alespoň 24 hodin.

  • Pokud tedy klíště objevíte včas, riziko nákazy lymeskou borreliózou stále existuje, ale je velmi nízké.

  • Naopak po 48 hodinách přenese infekci polovina klíšťat a po 72 hodinách přisátí vás nakazí každé klíště, které borreliózu přenáší.

Měl jsem klíště - Co mám dělat ?

1) Hlídejte se !

Sledujte místo přisátí: v následujících třech týdnech sledujte místo přisátí klíštěte. Malá červená skvrnka je normální, ale pokud se začne zvětšovat nebo uprostřed vybledne, vyhledejte co nejdříve lékaře. Skvrna na kůži se může objevit i na jiném místě těla než na místě kousnutí. 

2) Nechte se otestovat !

Váš praktický lékař vás může poslat na odběr krve s testem přítomnosti infekce. Infekce se do krve dostává až po několika týdnech od kousnutí klíštětem, proto mají takové testy smysl až po 3-5 týdnech.

Mám klíště - Jak správně odstranit klíště ? 

Klíště je potenciální infekční materiál a podle toho bychom s ním měli také zacházet. Žádné "mazlení" a potírání krémem, žádné rozmačkávání mezi nehty. Před vytahováním klíštěte si navlékněte rukavice a postup zahajte i ukončete štědrou dávkou dezinfekce.

1) klíště vyndejte co nejrychleji - čím déle bude klíště zakousnuté, tím více hrozí nákaza.


  • natáhněte si rukavice a místo přisátí dezinfikujte. Pomocí klíštěk, pinzety nebo speciální karty se zářezy kývejte klíštětem opatrně ze strany na stranu. Po chvíli se klíště uvolní. Po vyjmutí klíštěte místo opět dezinfikujte.
  • Když se klíště nepodaří vyndat celé: v případě, že se klíště přetrhne a přední část zůstane v ráně, vyhledejte lékaře.
  • Před možnou infekcí se chraňte rukavicemi. Klíště vhoďte do záchodové mísy nebo ho zabalte do kousku papíru a spalte. V žádném případě klíště nedrťte, nemačkejte nebo neštípejte mezi nehty.


Klíště můžete otestovat (!)

Domácí test

  1. V lékárně musíte zakoupit sadu pro test klíštěte (např. Borrelia test)
  2. Obvyklý postup: Klíště vložte do zkumavky s roztokem a pomocí bambusové tyčinky jej rozdrťte. Směs pipetou přeneste na tester.Během 10 minut zjistíte, zda bylo klíště nakažené.  Přesný postup se může lišit typem zakoupeného testu, Vždy se řiďte přesnými pokyny v příbalovém letáku.


Test v laboratoři

  1. Odstraněné klíště vložíte do igelitového sáčku a přiložíte k němu kousek navlhčeného (ne mokrého) papírku nebo buničiny.
  2. Na internetu si najdete laboratoř, která se testováním klíšťat zabývá. Laboratoře většinou vyžadují vyplnění objednávky vyšetření a její zaslání spolu s klíštětem poštou na příslušnou adresu. Platba se většinou provádí zasláním peněz na bankovní účet.
  3. Informace o výsledcích testu vám bude sdělena nejčastěji do jednoho týdne od zaslání klíštěte. 
  4. Výkon není placený pojišťovnou a za vyšetření jednoho onemocnění zaplatíte řádově 550-800 Kč.
  5. Klíště můžete nechat vyšetřit na přítomnost lymeské borreliózy a klíšťové encefalitidy. Klíště může být živé i mrtvé, či dokonce potřísněné dezinfekcí. K vyšetření je nejdůležitější jeho zadeček. Avšak pokud nepošlete klíště celé, testy nemusí být pravdivé. 

Jak se chránit před klíštětem?

  1. správně se oblékněte
  2. Než vyrazíte do přírody, je nutné se před klíštětem chránit správným oblečením. Vždy si oblékněte dlouhé kalhoty, dlouhé ponožky a tričko s dlouhým rukávem, používejte hladké látky a světlé oblečení. Kalhoty si vždy zastrčte do ponožek..
  3. použijte repelent
  4. Repelentní přípravek je vhodné aplikovat na oblečení, zejména na spodní část nohou, od kolen níže. 
  5. v lese nebo na louce si nesedejte nebo nelehejte přímo do trávy 
  6. po příchodu domů z lesa se vždy osprchujte a zkontrolujte své tělo
  7. Pečlivě prohlédněte celé tělo, pro špatně dostupná místa použijte zrcátko nebo poproste někoho blízkého o spolupráci. Mezi častá místa přichycení klíšťat patří: podkolenní jamka, třísla, podpaží, za ušima a u dětí také ve vlasaté části hlavy. 
  8. pokud chodíte do přírody často, zvažte očkování